I början av fas 1 (när vi har mens) är vi ofta extra sugna på choklad och då älskar vi att göra vår chokladbowl! Den tar max två minuter att röra ihop, innehåller 29 g protein, 8 g fibrer, är otroligt god och stillar sötsuget. Tänk en krämig chokladmousse, fast utan massa tillsatt socker eller andra onödiga tillsatser. Perfekt som ett snabbt mellanmål, efter träning eller när chokladsuget slår till.
Hälsosamt och proteinrikt mellanmål med choklad
Om du älskar choklad och vill ha ett proteinrikt mellanmål eller en hälsosam efterrätt är den här bowlen för dig! Vaniljproteinet tillsammans med kakao ger fullvärdigt protein och en rund och chokladig smak, samt att yoghurt och mjölk tillför både protein och fett som gör bowlen mer mättande. Psylliumhusk är helt valfritt men ger en tjockare, mer mousse-liknande konsistens och bidrar med extra fibrer. Det går även att justera beroende på hur hungrig du är, ibland när vi är extra hungriga fyller vi exempelvis på med mer yoghurt, det blir också magiskt.
Du behöver:
1 skopa Womensync Vaniljprotein
1 msk Womensync Collagen
3 msk turkisk yoghurt
2 tsk kakao
1-2 tsk psylliumhusk
Ca 1 tsk honung (beror på hur hardcore/sött du vill ha)
En skvätt mjölk (går att utesluta)
Valfritt för lite snickerskänsla:
2-3 tsk jordnötsmörpulver (går lika bra med vanligt nötsmör om du skulle vilja)
Topping:
Hackad mörk choklad
Kokosflingor
Gör såhär:
Rör ihop Vaniljprotein, turkisk yoghurt, Collagen, kakao, psylliumhusk, honung (kan uteslutas eller bytas ut mot exempelvis mosad banan) och tillsätt mjölk lite i taget tills du får önskad konsistens. Toppa sedan med hackad mörk choklad och kokosflingor och njut!
Gillade du detta recept?
Då borde du testa vår sockerfria chokladmousse med avokado som bara innehåller 4 ingredienser eller en enkel och sockerfri glass med kakao och Chicca Roast som smakar som en blandning av choklad och kola.